Google’ın bugünkü doodle’ı Julius Richard Petri içindi.

Google’ın bugünkü Doodle’ını Petri kutusunun mucidi Julius Richard Petri için hazırlandı. 31 Mayıs 1853’te Almanya’da doğan Julius Richard Petri‘nin bugün, 161’nci doğum günü kutlanıyor. Google da bugünki doodle’ında petri kutusunda mikroorganizma ekimleri gösteren ilginç bir animasyonla Julius Petri’nin doğum gününü kutladı.

Julius Robert Petri Kimdir?

Julius Richard Petri, (d. 31 Mayıs 1852 – ö. 20 Aralık 1921) genellikle Alman hekim Robert Koch‘un asistanı olarak çalışırken Petri kabını icat etmesiyle tanınan Alman bakteriyolog, askeri hekim ve cerrahtır.

Petri ilk olarak 1871 ila 1875 yılları arasında askeri hekim yetiştiren Kaiser-Wilhelm-Akademisi’nde tıp okudu ve 1876 yılında mezun oldu.

Devamında Berlin’deki Charite Hastanesi’nde çalışmalarını sürdürdü. 1882 yılında askeri hekim olarak aktif görev yaptı ve bir yedek olarak devam etti.

1877 ile 1879 yılları arasında Berlin’de İmparatorluk Sağlık Bakanlığına atandı (Almanca: Kaiserliches Gesundheitsamt olarak) ve burada Robert Koch’un asistanlığını yaptı.

Bu esnada bir başka asistan olan New York’lu Walther Hesse’nin eşinin tavsiyesi üzerine, laboratuvarda agar plakalarına kültür bakterileri yerleştirmeye başladı.

Petri daha sonra günümüzde standart olarak kullanılan ve kendi adıyla anılan Petri kabı veya hücre kültür kabı olarak bilinen kapları icat etti. Bu kaplar ile tek bir hücreden elde edilen bakteri kolonilerini arındırmayı sağlayan agar kültür tekniğini geliştirdi. İcadın amacı hastalıklardan sorumlu bakterilerin daha net bir şekilde tanımlanmasını sağlamaktı.

Google’ın Petri ile ilgili hazırladığı doodle için tıklayınız.

GBL Gül Biyoloji Laboratuvarı, klinik ve klinik dışı mikrobiyoloji laboratuvarlarının ihtiyaçları için yüzlerce değişik formülasyonda kullanıma hazır besiyerleri üretmektedir. Ürün portföyümüz için lütfen http://www.gbl.com.tr/klinik-mikrobiyoloji/ ve http://www.gbl.com.tr/endustriyel-mikrobiyoloji/ adresini ziyaret ediniz.

Kaynak: wikipedia.org

İlk Yayın Tarihi: 31.05.2013

Revizyon Tarihi: 22.08.2016

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın