İlk “Mikrop Müzesi” Açıldı.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da  Devlet Enformasyon Dairesi (RIVM), Artis’in bulunduğu sınırlar içerisinde yer alan ulusal anıt olarak kabul edilen bir binanın restore edilerek Micropia müzesine dönüştürüldüğünü açıkladı.

RIVM, Natura Artis Magistra üyelerinin tesisleri olarak da bilinen bu binanın, 1870’lı yıllarda kullanıldığına dikkat çekti.

Artis yetkilisi yeni müze hakkında verdiği bilgilerde, müzenin özellikle mikroorganizmaların görünmeyen dünyasını yansıtacağını vurguladı. Müzede, çıplak gözle görülmesi imkansız olan örneğin dünyadaki en küçük mikrop olan bakterilerin sergilenecek.

Müze bu amacı ile dünyada yaşamın mümkün olmasını sağlayan bakteriler, mantarlar, mayalar, yosunlar ve virüsler hakkındaki bilgiler verecek. Ayrıca müze ziyaretçilerinin mikropların faydaları ve işlevleriyle ilgili bilgilenmelerini sağlayacak.

Müzeyle ilgili daha çok bilgiye müzenin web sitesiden http://www.micropia.nl/en/ ulaşabilirsiniz.

GBL Gül Biyoloji Laboratuvarı, klinik ve klinik dışı mikrobiyoloji laboratuvarlarının ihtiyaçları için yüzlerce değişik formülasyonda kullanıma hazır besiyerleri üretmektedir. Ürün portföyümüz için lütfen http://www.gbl.com.tr/klinik-mikrobiyoloji/ ve http://www.gbl.com.tr/endustriyel-mikrobiyoloji/ adresini ziyaret ediniz.

Yazar: Serkan SAYKIN / Biyolog

İlk Yayın Tarihi: 08.10.2014

Revizyon Tarihi: 22.08.2016

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın